Menu G³ówne
Strona Startowa
Wydarzenia
Og³oszenia
Przetargi
Platforma zakupowa
G.O.P.S
Galeria
Do pobrania
Wa¿ne telefony
Realizowane Programy
RPO WP
PSeAP
ISO 9001:2008
Firmy z terenu Gminy
WYBORY
Biuletyn - Nasza Gmina
Materia³y OSP
OchronaDanychOsobowych
BIP
Transmisje obrad Rady Gm.
Bezp³atna pomoc prawna
Petycje
Deklaracja dostepnosci
Szczepienia COVID-19
Spis Powszechny 2021
Pomagamy Ukrainie
Gmina Ro¼wienica
Historia Gminy
Lokalizacja Gminy
So³ectwa
Infrastruktura
Rolnictwo Gminy
Ludno¶æ gminy
Organizacje pozarz±dowe
Urz±d Gminy
W³adze
Rada Gminy
Lokalizacja
Kultura i O¶wiata
Kultura
Szko³y
Biblioteka
Sport
Akty normatywne


Multimedia

Kapliczki i Krzy¿e Rudo³owic

Pisz± o nas

Materia³y video



Og³oszenie
Fundacja Akademia obywatelska realizuje projekt pn. ,,Przedsiêbiorcza Spo³eczno¶æ - Spo³eczna Przedsiêbiorczo¶æ" W ramach Dzia³ania 7.2 Przeciwdzia³anie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii spo³ecznej Programu operacyjnego Kapita³ Ludzki.
Pe³na informacja.pdf
Ulotka Informacyjna.pdf
 
Gminne Do¿ynki 2013 w Czudowicach
 Tradycj± siê ju¿ sta³o, i¿ coroczne ¶wiêto plonów zaczyna siê od Mszy ¦wiêtej, tak te¿ by³o tego roku. W niedzielê 18 sierpnia w ko¶ciele pod wezwaniem ¦wiêtego Krzy¿a w Czudowicach odby³a siê Msza ¦wiêta, na któr± przybyli zaproszeni go¶cie, korowody do¿ynkowe oraz mieszkañcy Gminy Ro¼wienica. Po zakoñczonej Mszy ¦wiêtej nast±pi³ przemarsz na boisko sportowe powadzony przez orkiestrê dêt± OSP z Wêgierki, gdzie odby³y siê pozosta³e uroczysto¶ci do¿ynkowe.
Czytaj ca³o¶æ…
 
Turniej Gmin LGD w Ro¼wienicy
 W sobotê 10 sierpnia 2013 na boisku sportowym w Ro¼wienicy odby³ siê Turniej Gmin zorganizowany przez Lokaln± Grupê Dzia³ania Stowarzyszenie „Z tradycj± w nowoczesno¶æ". W turnieju wziê³y udzia³ cztery z piêciu partnerskich gmin: dru¿yna z Miasta i Gminy Pruchnik na czele z Burmistrzem Panem Wac³awem Szko³a, dru¿yna z Gminy Ch³opice na czele z Wójtem Gminy Panem Andrzejem Czy¿, dru¿yna z Gminy Paw³osiów na czele z Wójtem Gminy Panem Mariuszem Reñ i gospodarze dru¿yna z Gminy Ro¼wienica na czele z Wójtem Gminy Panem Tomaszem Kotliñskim.
Czytaj ca³o¶æ…
 
Raport o infrastrukturze Gminy Ro¼wienica
Gmina Ro¼wienica jako jednostka samorz±dowa obejmuje swoim dzia³aniem 12 so³ectw tj. Bystrowice, Chorzów, Cz±stkowice, Czudowice, Ro¼wienica, Rudo³owice, Tyniowice, Wêgierka, Wiêckowice, Wola Ro¼wienicka, Wola Wêgierska i Mokra.
Powierzchnia, ilo¶æ zamieszka³ych mieszkañców poszczególne so³ectw oraz struktura u¿ytków rolnych  przedstawia poni¿sza tabela:
Czytaj ca³o¶æ…
 
Obchody 70 rocznicy mordu - Wola Ro¼wienicka 21.07.2013 r.
 W niedzielne popo³udnie mieszkañcy Woli Ro¼wienickiej, rodziny pomordowanych, oraz przybyli go¶cie zgromadzili siê na polowej mszy ¶w. aby uczciæ pamiêæ sze¶ciu ¿o³nierzy miejscowej grupy Batalionów Ch³opskich w 70 rocznicê ich rozstrzelania przez hitlerowców. W intencji pomordowanych mszê odprawili ks. Andrzej Pawlik oraz ks. pra³at Anatol Standy³o który wyg³osi³ homiliê.
Czytaj ca³o¶æ…
 
V Turniej Pi³karskich Pi±tek Stra¿aków
 W niedzielne popo³udnie 21 lipca 2013 r., na boisku sportowym w Chorzowie rozegrany zosta³ V Turniej Pi³karskich Pi±tek Stra¿aków o Puchar Komendanta ZOGm. ZOSP RP w Ro¼wienicy. Na zawody przyby³o 8 stra¿ackich dru¿yn z terenu Gminy Ro¼wienica.
Miejsca na podium ukszta³towa³y siê nastêpuj±co:
Miejsce pierwsze: OSP Ro¼wienica
Miejsce drugie: OSP Bystrowice
Miejsce trzecie: OSP Tyniowice
Czytaj ca³o¶æ…
 
Syrenka pierwsze miejsce
 W dniach 13-14 lipiec 2013 r., w Przemy¶lu, odby³y siê V Karpackie Polonijne Mistrzostwa M³odzie¿y Szkolnej w pi³ce no¿nej dziewcz±t.
Udzia³ w nich wziê³y zawodniczki z zawi±zanej niedawno sekcji dziewcz±t, przy Uczniowskim Klubie Sportowym „SYRENKA” w Ro¼wienicy. Mimo krótkiego wspólnego obcowania z pi³k± no¿n± dziewczêta zajê³y pierwsze miejsce, pokonuj±c zdecydowanie przeciwne dru¿yny.
Gratulujemy i ¿yczymy dalszych sukcesów naszym dzielnym dziewczynom.
Czytaj ca³o¶æ…
 
Manewry Stra¿ackie 2013 - Tyniowice
 Dnia 24.06.2013 w Tyniowicach odby³y siê manewry Ochotniczych Stra¿y Po¿arnych z terenu gminy Ro¼wienica. Oko³o godz. 13 zosta³ zauwa¿ony dym na poddaszu szko³y podstawowej w Tyniowicach, na miejsce jako pierwsza przyby³a jednostka OSP Tyniowice, która wraz z personelem szko³y ewakuowa³a uczniów oraz zabezpieczy³a teren dzia³añ.  Jednostki nie posiadaj±ce wozy GLM szybko i sprawnie zbudowa³y g³ówn± liniê wodn± stanowi±c± zasilanie miejsca akcji.
Czytaj ca³o¶æ…
 
Majówka z Famili± - Rudo³owice 2013
     W niedzielê 12 maja 2013 roku przy Wiejskim Domu Kultury w Rudo³owicach odby³o siê po raz kolejny ¶wiêto zwane Majówka z Famili±. Do wspólnego ¶wiêtowania organizatorzy którymi byli miêdzy innymi, Stowarzyszenie Mi³o¶ników Tradycji Ludowych „Familia” z Rudo³owic, oraz Wójt Gminy Ro¼wienica zaprosili zespo³y folklorystyczne z s±siednich miejscowo¶ci takich jak: Stowarzyszenie Folklorystyczne „Paw³osiowianie”, M³odzie¿owy Zespó³ Tañca Ludowego „Paw³osiów”, Zespó³ Pie¶ni Biesiadnej „Wierzbianie”. Wyst±pi³ równie¿ Zespó³ Piosenki i Ruchu „Biedronki” ze Szko³y podstawowej z Rudo³owic.
Czytaj ca³o¶æ…
 
Bawimy siê i uczymy id±c po sukces.
 
 
 
    Od 03.09.2012 do 28.06.2013 r. Gmina Ro¼wienica realizuje projekt systemowy Indywidualizacja procesów nauczania w klasach I-III pt. „Bawimy siê i uczymy Id±c po sukces” wspó³finansowany ze ¶rodków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Spo³ecznego.

    Na realizacjê projektu Gmina Ro¼wienica otrzyma³a wsparcie w wysoko¶ci 119 989 z³, z których zosta³y zakupione pomoce dydaktyczne do szkó³ w Wêgierce, Woli Wêgierskiej, Ro¼wienicy i Rudo³owicach.

     W wymienionych szko³ach uczniowie klas I-III korzystaj± z zajêæ dodatkowych: dla dzieci z trudno¶ciami w czytaniu i pisaniu oraz zagro¿one ryzykiem dysleksji, dla dzieci z trudno¶ciami w zdobywaniu umiejêtno¶ci matematycznych, dla dzieci uzdolnionych arty-stycznie oraz dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy.
 
"Sto Lat To Za Ma³o..."
    W dniu 1.05.2013 r. Pani Cecylia Sieñko mieszkanka so³ectwa Rudo³owice, wraz z rodzin± i zaproszonymi go¶æmi ¶wiêtowa³a swoje setne urodziny, na przyjêciu zorganizowanym przez rodzinê.
    Uroczysto¶æ rozpoczê³a siê godzinie 15:00 od Mszy ¦wiêtej w Ko¶ciele Parafialnym p.w. ¶w. Miko³aja w Rudo³owicach, odprawionej przez Ks. Proboszcza Bernarda Guzego.
Czytaj ca³o¶æ…
 
Pocz±tek w Bystrowicach, tragiczny koniec w ... Katyniu !
Pocz±tek w Bystrowicach, tragiczny koniec w ... Katyniu !

„Odr±bani od pnia, zamordowani skrycie
Pogrzebani w milczeniu i k³amstwie,
Odrzuceni jak kamieñ, a jednak z Nich rosn± li¶cie zielone
I pamiêæ krzepnie wêgielna”

      Powy¿szy fragment z aktu wmurowania kamienia wêgielnego pod budowê cmentarza wojennego w Miednoje obrazuje tragiczne losy ¿o³nierzy i funkcjonariuszy Policji Pañstwowej zamordowanych przez NKWD na Wschodzie. W¶ród tych Polaków Bohaterów by³ te¿ asp. PP Stanis³aw Mudryk urodzony w Bystrowicach. O nim jak i o wielu z zamordowanych przez powojenne lata milcza³a historia, albowiem polscy komuni¶ci od 1945 r. objêli rodziny zamordowanych kwarantann± polityczn±, g³osz±c, ¿e ich Ojcowie byli zdrajcami Ojczyzny.


Na zdjêciu: funkcjonariusz PP Stanis³aw Mudryk.

     Oczywi¶cie k³amstwo to po wielu latach upad³o, ale dzisiaj coraz mniej osób pamiêta o bohaterskim oddaniu ¿o³nierzy i policjantów, których losy rzuci³y w ró¿ne regiony naszego kraju, dlatego te¿ jest to szczególny moment w którym powinno siê przybli¿aæ tragiczne losy mieszkañców naszej gminy.

W s³u¿bie narodu i pañstwa

      Aby rozpocz±æ niniejsz± historiê nale¿y przypomnieæ zarys powstania Policji Pañstwowej po odzyskaniu przez Polskê niepodleg³o¶ci w 1918 r. Za datê narodzin polskiej policji uznaje siê dzieñ 24 lipca 1919 roku kiedy to Sejm Ustawodawczy Rzeczypospolitej Polskiej powo³a³ do ¿ycia Policjê Pañstwow± . Zgodnie z wol± Sejmu policja mia³a byæ organem wykonawczym w³adz pañstwowych i samorz±dowych odpowiadaj±cym za bezpieczeñstwo „spokoju i porz±dku publicznego” . Za finansowe utrzymanie policji odpowiada³o pañstwo. Gminy by³y jednak zobowi±zane do udostêpnienia za op³at± pomieszczeñ na potrzeby komisariatu . Struktury policji by³y dopasowane do podzia³u administracyjnego kraju i dzieli³y siê na: posterunki, komisariaty, komendy powiatowe, komendy okrêgowe.


Na zdjêciu: Funkcjonariusze PP II RP – patrol rowerowy.

     We wrze¶niu 1939 r. jednostki Policji Pañstwowej liczy³y oko³o 33 tys. funkcjonariuszy . Liczbê zamordowanych i poleg³ych w walkach na terenie kraju szacuje siê obecnie na oko³o 2,5-3 tys. Niestety, najwiêksza grupa, bo blisko 12 tys., dosta³a siê do sowieckiej niewoli, z czego prawie 6 tys. przebywaj±cych w obozie w Ostaszkowie zosta³o zamordowanych .Jednym z pomordowanych na wschodzie by³ bohater niniejszego opracowania asp. PP Stanis³aw Mudryk.

„Semper Fidelis” - czas honoru

     Stanis³aw Mudryk, syn Kazimierza i Agnieszki d. Zygmunt, urodzi³ siê 18 marca 1898 roku w Bystrowicach, w powiecie jaros³awskim w województwie lwowskim.

     Do 18 roku ¿ycia mieszka³ w Bystrowicach, gdzie m.in. uczêszcza³ do Szko³y Powszechnej w tej miejscowo¶ci. W m³odzieñczych latach wraz z innymi mieszkañcami Bystrowic i okolicznych wsi nale¿a³ do niepodleg³o¶ciowej organizacji „Dru¿yny Bartoszowe”.

     1 lipca 1918 roku zosta³ powo³any do armii austriackiej w której s³u¿y³ do 30 pa¼dziernika 1918 r. w Sopronie na Wêgrzech w 2 pu³ku artyleryj polowej.

     Po odzyskaniu przez Polskê niepodleg³o¶ci jako do¶wiadczony ¿o³nierz zosta³ wcielony do ¯andarmerii Krajowej we Lwowie w której s³u¿y³ do 31 grudnia 1919 r.

     Okres s³u¿by w Lwowie nale¿y do jednej z najbardziej chlubnych w ¿yciorysie mieszkañca Bystrowic, albowiem w czasie pe³nienia s³u¿by w tym ówczesnym piêknym polskim mie¶cie wpisa³ siê w karty historii jako jeden z jego obroñców, kiedy to on jak i wielu Polaków stoczy³o heroiczny bój w obronie Lwowa przed nawa³± bolszewick±.

     Za udzia³ w walkach zosta³ odznaczony Krzy¿em Obroñców Lwowa, dyplomem nr 24110 dnia 19.03.1919 r. oraz wpisem do Ksiêgi Orl±t Lwowskich.

     01.01.1920 r. z uwagi na przekszta³cenie siê oddzia³ów ¯andarmerii Krajowej w Policjê Pañstwow± zosta³ automatycznie wcielony do s³u¿by w tej formacji i pocz±tkowo w Posterunku Policji w Radziechowie, nastêpnie zosta³ wyznaczony na Komendanta Posterunku Policji w Wo³kowie w powiecie przemy¶lanskim na którym to stanowisku pe³ni³ s³u¿bê, a¿ do 17.09.1939 r.

Na zdjêciu: Dyplom wrêczony st.post.PP Stanis³awowi Mudrykowi 28.06.1923 r.

     Zanim dosz³o do tragicznych wydarzeñ kariera zawodowa przod.PP Mudryka przebiega³a bez zak³óceñ. Z zachowanych przez rodzinê relacji, jak i dokumentów, wynika ¿e Stanis³aw Mudryk by³ wielokrotnie wyró¿niany przez wy¿szych prze³o¿onych za wzorowe wykonywanie obowi±zków s³u¿bowych w tym przez legendarnego Komendanta Wojewódzkiego Policji Pañstwowej w Tarnopolu podinsp. Jana Misiewicza.

Czas zag³ady

     Niestety w³adza bolszewicka w tym Józef Stalin nie zapomnia³ Lwowskim Bohaterom w jaki sposób zosta³ przez nich upokorzony i tu¿ po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski wydano rozkaz o zatrzymaniu przod.PP Stanis³awa Mudryka, jak i wielu innych funkcjonariuszy Policji Pañstwowej oraz ¿o³nierzy, który zosta³ wykonany przez NKWD. Do aresztowania dosz³o jesieni± 1939 roku.

     Wszyscy polscy jeñcy zostaj± poddani natychmiastowej selekcji. Oficerowie wojska, policjanci, ¿o³nierze ¿andarmerii, ¿o³nierze KOP, funkcjonariusze s³u¿by wiêziennej i szczególnie aktywni przed wojn± inteligenci zostaj± zamkniêci w wiêzieniach i obozach w europejskiej czê¶ci ZSRR. 5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP zadecydowa³o o rozstrzelaniu 21,8 tys. polskich jeñców, w¶ród których by³o blisko 6 tys. policjantów.

     Przod.PP Mudryk, jak i wiêkszo¶æ jego kolegów trafi³ do obozu w Ostaszkowie gdzie polscy jeñcy, których najwiêksz± grupê stanowili policjanci, stra¿nicy wiêzienni, funkcjonariusze stra¿y granicznej pocz±tkowo pracuj± przy budowie nasypu ³±cz±cego wyspê Sto³bnyj z brzegiem malowniczego jeziora Seliger.

     Wiosn± 1940 roku wiê¼niowie z Ostaszkowa byli transportowani do Kalinina (obecnie Twer) gdzie masowo mordowano ich strza³em w ty³ g³owy.

Na zdjêciu: Czaszki ujawnione w trakcie ekshumacji w Miednoje.

     Jednak¿e nie tylko Stanis³aw sta³ siê celem sowieckiej w³adzy, gdy¿ w kwietniu 1940 r. po rodzinê przychodz± ¿o³nierze NKWD i twierdz±c, ¿e „maj± zadanie zawie¼æ ich do pana Stanis³awa” daj± rodzinie 20 minut czasu na spakowanie swoich rzeczy.
Szybko okaza³o siê, i¿ by³o to k³amstwo, gdy¿ ju¿ tej samej nocy jego ¿ona Stefania i dwie córki zosta³y wywiezione w bydlêcych wagonach na Syberiê z której powróci³y dopiero wiosn± 1946 r. Okres ¿ycia na „nieludzkiej ziemi” móg³by stanowiæ odrêbn± czê¶æ ich dramatycznych losów.

Czas prawdy


     Zbrodnia katyñska sta³a siê jawna w kwietniu 1990 r. a strona sowiecka wyrazi³a g³êboki ¿al w zwi±zku z t± tragedi±. Podczas spotkania w Moskwie Michai³ Gorbaczow przekaza³ polskiemu prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu zbiór dokumentów z archiwum tajnej policji, które zawiera³y listy polskich oficerów wojennych zamordowanych w Katyniu.

     Mimo tego dopiero po wielu latach dopiero Prezydent profesor Lech Kaczyñski mianowa³ po¶miertnie przod.PP Stanis³awa Mudryka i innych funkcjonariuszy Policji Pañstwowej na wy¿sze stopnie w tym mianuj±c na stopieñ aspiranta Naszego Bohatera, natomiast w dniu 12.11.2012 r. w rocznicê ¶wiêta odzyskania przez Polskê niepodleg³o¶ci uczniowie Liceum Ogólnokszta³c±cego w Ole¶nicy upamiêtnili tragiczn± ¶mieræ asp.PP Stanis³awa Mudryka w³±czaj±c siê do programu „Katyñ… ocaliæ od zapomnienia” sadz±c d±b pamiêci.

Na zdjêciu: 4 od lewej córka asp. PP Stanis³awa Mudryka, Maria.

Na zdjêciu: Tablica pami±tkowa umieszczona przy Dêbie Pamiêci.

     Losy naszych lokalnych Bohaterów jednoznacznie wskazuj±, ¿e honor i umi³owanie Ojczyzny by³y dla nich warto¶ci± nadrzêdn±. Oczywi¶cie czas w jakim przysz³o im ¿yæ nie nale¿a³ do ³atwych, ale mimo wielu trudno¶ci nadrzêdn± rzecz± by³a zawsze Polska.

     Czy w dzisiejszej dobie jako mieszkañcy gminy Ro¼wienica stanêliby¶my w obronie Warszawy, Krakowa, Wroc³awia … czy nasza mi³o¶æ do Ojczyzny jest na tyle mocna, aby po¶wiêciæ ¿ycie na obcej ziemi, jak Nasi Lokalni Bohaterowie, którzy ponie¶li ¶mieræ z r±k NKWD w Katyniu i innych obozach zag³ady?

     Trudno znale¼æ odpowied¼ na te pytania, lecz jedno jest pewne „powinni¶my ich ocaliæ od zapomnienia dla w³asnego ocalenia”, albowiem jak wynika z przedstawionych historii nawet w niewielkich miejscowo¶ciach mog± rodziæ siê Obroñcy Ojczyzny - Bohaterowie.

     Oddzia³ Rzeszowski Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” od d³u¿szego czasu prowadzi dzia³ania maj±ce na celu zebranie informacji o losach mieszkañców gminy Ro¼wienica i innych miejscowo¶ci naszego województwa, którzy zostali zamordowani na Wschodzie lub zginêli z r±k okupantów hitlerowskich, jak te¿ wspó³pracuje z placówkami o¶wiatowymi poprzez prowadzenie prelekcji, jak i instytucjami w celu upamiêtnienia losów ¿o³nierzy i policjantów na podstawie posiadanych materia³ów archiwalnych, dlatego te¿ zapraszamy do wspó³pracy wszystkich, którzy s± zainteresowani tak± wspó³prac±. Kontakt na adres e-mail: rodzina.policyjna1939@wp.pl.

     W opracowaniu wykorzystano materia³y rodziny Mudryków, Bulanowskich i Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”.

Wojciech Bulanowski
Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939”
O/ Rzeszów
 
Bystrowice
Pocz±tek w Bystrowicach, tragiczny koniec w ... Katyniu !

„Odr±bani od pnia, zamordowani skrycie
Pogrzebani w milczeniu i k³amstwie,
Odrzuceni jak kamieñ, a jednak z Nich rosn± li¶cie zielone
I pamiêæ krzepnie wêgielna”

      Powy¿szy fragment z aktu wmurowania kamienia wêgielnego pod budowê cmentarza wojennego w Miednoje obrazuje tragiczne losy ¿o³nierzy i funkcjonariuszy Policji Pañstwowej zamordowanych przez NKWD na Wschodzie. W¶ród tych Polaków Bohaterów by³ te¿ asp. PP Stanis³aw Mudryk urodzony w Bystrowicach. O nim jak i o wielu z zamordowanych przez powojenne lata milcza³a historia, albowiem polscy komuni¶ci od 1945 r. objêli rodziny zamordowanych kwarantann± polityczn±, g³osz±c, ¿e ich Ojcowie byli zdrajcami Ojczyzny.


Na zdjêciu: funkcjonariusz PP Stanis³aw Mudryk.

     Oczywi¶cie k³amstwo to po wielu latach upad³o, ale dzisiaj coraz mniej osób pamiêta o bohaterskim oddaniu ¿o³nierzy i policjantów, których losy rzuci³y w ró¿ne regiony naszego kraju, dlatego te¿ jest to szczególny moment w którym powinno siê przybli¿aæ tragiczne losy mieszkañców naszej gminy.

W s³u¿bie narodu i pañstwa

      Aby rozpocz±æ niniejsz± historiê nale¿y przypomnieæ zarys powstania Policji Pañstwowej po odzyskaniu przez Polskê niepodleg³o¶ci w 1918 r. Za datê narodzin polskiej policji uznaje siê dzieñ 24 lipca 1919 roku kiedy to Sejm Ustawodawczy Rzeczypospolitej Polskiej powo³a³ do ¿ycia Policjê Pañstwow± . Zgodnie z wol± Sejmu policja mia³a byæ organem wykonawczym w³adz pañstwowych i samorz±dowych odpowiadaj±cym za bezpieczeñstwo „spokoju i porz±dku publicznego” . Za finansowe utrzymanie policji odpowiada³o pañstwo. Gminy by³y jednak zobowi±zane do udostêpnienia za op³at± pomieszczeñ na potrzeby komisariatu . Struktury policji by³y dopasowane do podzia³u administracyjnego kraju i dzieli³y siê na: posterunki, komisariaty, komendy powiatowe, komendy okrêgowe.


Na zdjêciu: Funkcjonariusze PP II RP – patrol rowerowy.

     We wrze¶niu 1939 r. jednostki Policji Pañstwowej liczy³y oko³o 33 tys. funkcjonariuszy . Liczbê zamordowanych i poleg³ych w walkach na terenie kraju szacuje siê obecnie na oko³o 2,5-3 tys. Niestety, najwiêksza grupa, bo blisko 12 tys., dosta³a siê do sowieckiej niewoli, z czego prawie 6 tys. przebywaj±cych w obozie w Ostaszkowie zosta³o zamordowanych .Jednym z pomordowanych na wschodzie by³ bohater niniejszego opracowania asp. PP Stanis³aw Mudryk.

„Semper Fidelis” - czas honoru

     Stanis³aw Mudryk, syn Kazimierza i Agnieszki d. Zygmunt, urodzi³ siê 18 marca 1898 roku w Bystrowicach, w powiecie jaros³awskim w województwie lwowskim.

     Do 18 roku ¿ycia mieszka³ w Bystrowicach, gdzie m.in. uczêszcza³ do Szko³y Powszechnej w tej miejscowo¶ci. W m³odzieñczych latach wraz z innymi mieszkañcami Bystrowic i okolicznych wsi nale¿a³ do niepodleg³o¶ciowej organizacji „Dru¿yny Bartoszowe”.

     1 lipca 1918 roku zosta³ powo³any do armii austriackiej w której s³u¿y³ do 30 pa¼dziernika 1918 r. w Sopronie na Wêgrzech w 2 pu³ku artyleryj polowej.

     Po odzyskaniu przez Polskê niepodleg³o¶ci jako do¶wiadczony ¿o³nierz zosta³ wcielony do ¯andarmerii Krajowej we Lwowie w której s³u¿y³ do 31 grudnia 1919 r.

     Okres s³u¿by w Lwowie nale¿y do jednej z najbardziej chlubnych w ¿yciorysie mieszkañca Bystrowic, albowiem w czasie pe³nienia s³u¿by w tym ówczesnym piêknym polskim mie¶cie wpisa³ siê w karty historii jako jeden z jego obroñców, kiedy to on jak i wielu Polaków stoczy³o heroiczny bój w obronie Lwowa przed nawa³± bolszewick±.

     Za udzia³ w walkach zosta³ odznaczony Krzy¿em Obroñców Lwowa, dyplomem nr 24110 dnia 19.03.1919 r. oraz wpisem do Ksiêgi Orl±t Lwowskich.

     01.01.1920 r. z uwagi na przekszta³cenie siê oddzia³ów ¯andarmerii Krajowej w Policjê Pañstwow± zosta³ automatycznie wcielony do s³u¿by w tej formacji i pocz±tkowo w Posterunku Policji w Radziechowie, nastêpnie zosta³ wyznaczony na Komendanta Posterunku Policji w Wo³kowie w powiecie przemy¶lanskim na którym to stanowisku pe³ni³ s³u¿bê, a¿ do 17.09.1939 r.

Na zdjêciu: Dyplom wrêczony st.post.PP Stanis³awowi Mudrykowi 28.06.1923 r.

     Zanim dosz³o do tragicznych wydarzeñ kariera zawodowa przod.PP Mudryka przebiega³a bez zak³óceñ. Z zachowanych przez rodzinê relacji, jak i dokumentów, wynika ¿e Stanis³aw Mudryk by³ wielokrotnie wyró¿niany przez wy¿szych prze³o¿onych za wzorowe wykonywanie obowi±zków s³u¿bowych w tym przez legendarnego Komendanta Wojewódzkiego Policji Pañstwowej w Tarnopolu podinsp. Jana Misiewicza.

Czas zag³ady

     Niestety w³adza bolszewicka w tym Józef Stalin nie zapomnia³ Lwowskim Bohaterom w jaki sposób zosta³ przez nich upokorzony i tu¿ po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski wydano rozkaz o zatrzymaniu przod.PP Stanis³awa Mudryka, jak i wielu innych funkcjonariuszy Policji Pañstwowej oraz ¿o³nierzy, który zosta³ wykonany przez NKWD. Do aresztowania dosz³o jesieni± 1939 roku.

     Wszyscy polscy jeñcy zostaj± poddani natychmiastowej selekcji. Oficerowie wojska, policjanci, ¿o³nierze ¿andarmerii, ¿o³nierze KOP, funkcjonariusze s³u¿by wiêziennej i szczególnie aktywni przed wojn± inteligenci zostaj± zamkniêci w wiêzieniach i obozach w europejskiej czê¶ci ZSRR. 5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP zadecydowa³o o rozstrzelaniu 21,8 tys. polskich jeñców, w¶ród których by³o blisko 6 tys. policjantów.

     Przod.PP Mudryk, jak i wiêkszo¶æ jego kolegów trafi³ do obozu w Ostaszkowie gdzie polscy jeñcy, których najwiêksz± grupê stanowili policjanci, stra¿nicy wiêzienni, funkcjonariusze stra¿y granicznej pocz±tkowo pracuj± przy budowie nasypu ³±cz±cego wyspê Sto³bnyj z brzegiem malowniczego jeziora Seliger.

     Wiosn± 1940 roku wiê¼niowie z Ostaszkowa byli transportowani do Kalinina (obecnie Twer) gdzie masowo mordowano ich strza³em w ty³ g³owy.

Na zdjêciu: Czaszki ujawnione w trakcie ekshumacji w Miednoje.

     Jednak¿e nie tylko Stanis³aw sta³ siê celem sowieckiej w³adzy, gdy¿ w kwietniu 1940 r. po rodzinê przychodz± ¿o³nierze NKWD i twierdz±c, ¿e „maj± zadanie zawie¼æ ich do pana Stanis³awa” daj± rodzinie 20 minut czasu na spakowanie swoich rzeczy.
Szybko okaza³o siê, i¿ by³o to k³amstwo, gdy¿ ju¿ tej samej nocy jego ¿ona Stefania i dwie córki zosta³y wywiezione w bydlêcych wagonach na Syberiê z której powróci³y dopiero wiosn± 1946 r. Okres ¿ycia na „nieludzkiej ziemi” móg³by stanowiæ odrêbn± czê¶æ ich dramatycznych losów.

Czas prawdy


     Zbrodnia katyñska sta³a siê jawna w kwietniu 1990 r. a strona sowiecka wyrazi³a g³êboki ¿al w zwi±zku z t± tragedi±. Podczas spotkania w Moskwie Michai³ Gorbaczow przekaza³ polskiemu prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu zbiór dokumentów z archiwum tajnej policji, które zawiera³y listy polskich oficerów wojennych zamordowanych w Katyniu.

     Mimo tego dopiero po wielu latach dopiero Prezydent profesor Lech Kaczyñski mianowa³ po¶miertnie przod.PP Stanis³awa Mudryka i innych funkcjonariuszy Policji Pañstwowej na wy¿sze stopnie w tym mianuj±c na stopieñ aspiranta Naszego Bohatera, natomiast w dniu 12.11.2012 r. w rocznicê ¶wiêta odzyskania przez Polskê niepodleg³o¶ci uczniowie Liceum Ogólnokszta³c±cego w Ole¶nicy upamiêtnili tragiczn± ¶mieræ asp.PP Stanis³awa Mudryka w³±czaj±c siê do programu „Katyñ… ocaliæ od zapomnienia” sadz±c d±b pamiêci.

Na zdjêciu: 4 od lewej córka asp. PP Stanis³awa Mudryka, Maria.

Na zdjêciu: Tablica pami±tkowa umieszczona przy Dêbie Pamiêci.

     Losy naszych lokalnych Bohaterów jednoznacznie wskazuj±, ¿e honor i umi³owanie Ojczyzny by³y dla nich warto¶ci± nadrzêdn±. Oczywi¶cie czas w jakim przysz³o im ¿yæ nie nale¿a³ do ³atwych, ale mimo wielu trudno¶ci nadrzêdn± rzecz± by³a zawsze Polska.

     Czy w dzisiejszej dobie jako mieszkañcy gminy Ro¼wienica stanêliby¶my w obronie Warszawy, Krakowa, Wroc³awia … czy nasza mi³o¶æ do Ojczyzny jest na tyle mocna, aby po¶wiêciæ ¿ycie na obcej ziemi, jak Nasi Lokalni Bohaterowie, którzy ponie¶li ¶mieræ z r±k NKWD w Katyniu i innych obozach zag³ady?

     Trudno znale¼æ odpowied¼ na te pytania, lecz jedno jest pewne „powinni¶my ich ocaliæ od zapomnienia dla w³asnego ocalenia”, albowiem jak wynika z przedstawionych historii nawet w niewielkich miejscowo¶ciach mog± rodziæ siê Obroñcy Ojczyzny - Bohaterowie.

     Oddzia³ Rzeszowski Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” od d³u¿szego czasu prowadzi dzia³ania maj±ce na celu zebranie informacji o losach mieszkañców gminy Ro¼wienica i innych miejscowo¶ci naszego województwa, którzy zostali zamordowani na Wschodzie lub zginêli z r±k okupantów hitlerowskich, jak te¿ wspó³pracuje z placówkami o¶wiatowymi poprzez prowadzenie prelekcji, jak i instytucjami w celu upamiêtnienia losów ¿o³nierzy i policjantów na podstawie posiadanych materia³ów archiwalnych, dlatego te¿ zapraszamy do wspó³pracy wszystkich, którzy s± zainteresowani tak± wspó³prac±. Kontakt na adres e-mail: rodzina.policyjna1939@wp.pl.

     W opracowaniu wykorzystano materia³y rodziny Mudryków, Bulanowskich i Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”.

Wojciech Bulanowski
Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939”
O/ Rzeszów
 
Uchwa³y 21.03.2013 r.
 1.UCHWA£A NR 166/XXVII/2012 RADY GMINY RO¬WIENICA z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie przyjêcia Regulaminu utrzymania czysto¶ci i porz±dku na terenie Gminy Ro¼wienica.pdf  
 2.UCHWA£A NR 167/XXVII/2012 RADY GMINY RO¬WIENICA z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie postanowienia o odbieraniu przez Gminê Ro¼wienica odpadów komunalnych od w³a¶cicieli nieruchomo¶ci, na których nie zamieszkuj± mieszkañcy, a powstaj± odpady komunalne.pdf  
 3.UCHWA£A NR 168/XXVII/2012 RADY GMINY RO¬WIENICA z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie terminu, czêstotliwo¶ci i trybu uiszczania op³aty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.pdf  
 4.UCHWA£A NR 169/XXVII/2012 RADY GMINY RO¬WIENICA z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie okre¶lenia szczegó³owego sposobu i zakresu ¶wiadczenia us³ug w zakresie odbierania odpadów komunalnych od w³a¶cicieli nieruchomo¶ci i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczon± przez w³a¶ciciela nieruchomo¶ci op³atê za gospodarowania odpadami komunalnymi.pdf  
 5.UCHWA£A NR 170/XXVII/2012 RADY GMINY RO¬WIENICA z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie uchwalenia wzoru deklaracji o wysoko¶ci op³aty za gospodarowanie odpadami komunalnymi po³o¿onymi na obszarze Gminy Ro¼wienica.pdf  
 6.UCHWA£A NR 171/XXVII/2012 RADY GMINY RO¬WIENICA z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wyboru metody ustalania op³aty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wysoko¶ci stawki op³aty oraz stawki za pojemnik.pdf
 
Gminny Dzieñ Kobiet 2013
     W ubieg³a niedzielê tj. 10 marca 2013 roku o godzinie 16:00, w Gminnym Gimnazjum w Ro¼wienicy odby³o siê spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Ca³o¶æ rozpoczê³a siê muzycznie od piosenki pt: "Byæ kobiet±" w wykonaniu m³odzie¿y ze szko³y podstawowej w Ro¼wienicy. Nastêpnie witaj±c przyby³ych go¶ci, g³os zabrali dyrektor Gminnego Gimnazjum w Ro¼wienicy Pani El¿bieta Rusinko oraz Wójt Gminy Ro¼wienica Pan Tomasz Kotliñski. Pozosta³y czas swoimi wystêpami umili³y dzieci i m³odzie¿, przedstawiaj±c uwspó³cze¶nione wersje bajek. Po czê¶ci oficjalnej Pani dyrektor zaprosi³a wszystkich zgromadzonych na poczêstunek.
    Organizatorami byli spo³eczno¶æ Zespo³u Szkó³ w Ro¼wienicy oraz Wójt Gminy Ro¼wienica.
 
Zaproszenie 28.02.2013 r.
 
Szach, mat i pierwszy puchar BYSTROVIA CUP 2013 zdobyty.
      16 lutego w Domu Kultury w Bystrowicach - ponownie po latach - odby³ siê Turniej Szachowy „BYSTROVIA CUP 2013” nad którym Honorowy Patronat obj±³ Marsza³ek Województwa Podkarpackiego dr Miros³aw Karapyta, jednocze¶nie funduj±c okaza³e puchary.
   Do zawodów zg³osi³o siê wielu znamienitych zawodników z Przemy¶la, Przeworska, Rudnika n/ Sanem, Kañczugi oraz Markowej w tym posiadaj±cych normy szachowe „kandydata do mistrzostwa kraju” (jedna z najwy¿szych norm wg przepisów PZSzach.), jak te¿ zawodnicy z s±siedniej Ukrainy tym samym nadaj±c turniejowi rangê miêdzynarodow±.
Czytaj ca³o¶æ…
 
Informacja 25.01.2013 r.
      Agencja Rynku Rolnego oddzia³ w Rzeszowie informuje o mo¿liwo¶ci uzyskania dop³at do materia³ów siewnych w 2013 roku.
Pe³na tre¶æ informacji znajduje siê tutaj.pdf
 
Informacja
    Wójt Gminy Ro¼wienica podaje do publicznej wiadomo¶ci wykaz nieruchomo¶ci mienia komunalnego Gminy Ro¼wienica przeznaczonego do sprzeda¿y i dzier¿awy znajduj±cych siê w miejscowo¶ciach Rudo³owice i Wêgierka.
Pe³na tre¶æ wykazu znajduje siê w za³±czniku poni¿ej.
Za³±cznik.pdf
 
¦wiate³ko Betlejemskie - Rudo³owice 2012
     W Rudo³owicach dwa dni przed Wigili± Bo¿ego Narodzenia "wzorem z lat ubieg³ych" odby³o siê tzw. ¦wiate³ko Betlejemskie. Spotkanie mia³o miejsce przy szopie wybudowanej w przysió³ku Rudo³owic Betlejem. Oko³o godziny 20:00 przybyli kolêdnicy przebrani za postaci z Biblii, przynosz±c symbol potkania, Betlejemski ogieñ zapalony w grocie Narodzenia Pana Jezusa, oraz okoliczni mieszkañcy z terenu Gminy Ro¼wienica. Nastêpnie odczytane zosta³o Pismo ¦wiête o narodzeniu Pañskim, po czym rozleg³o siê kolêdowanie które trwa³o do pó¼nych godzin nocnych.
    Organizatorami byli Samorz±d Wsi Rudo³owice oraz Stowarzyszenie Mi³o¶ników Historii i Tradycji Rudo³owic.
Czytaj ca³o¶æ…
 
Decyzja Wojewody Podkarpackiego z dnia 30.11.2012 r.
      Decyzja Wojewody Podkarpackiego znak I-VIII.7820.1.7.2012 z dnia 30 listopada 2012 r. dotycz±ca zezwolenia na realizacjê inwestycji drogowej pn.: "Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 880 Jaros³aw - Pruchnik w km 0+000 - 16+776" na rzecz Zarz±du Województwa Podkarpackiego, al. Ciepliñskiego 4, 35-010 Rzeszów - Podkarpackiego Zarz±du Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, ul. T. Boya ¯eleñskiego 19a, 35-105 Rzeszów.
       Pe³na tre¶æ obwieszczenia oraz decyzji znajduje siê w za³±cznikach poni¿ej.
1. Obwieszczenie.pdf
2. Decyzja.pdf
 
Turniej pracowników o¶wiaty
       Ju¿ po raz kolejny na naszym terenie odby³ siê Powiatowy Turniej Nauczycieli w pi³ce siatkowej. XVII z kolei turniej zosta³ rozegrany 30 listopada pod patronatem Wójta Gminy Ro¼wienicy w hali sportowej przy Gminnym Gimnazjum w Ro¼wienicy. W zawodach wziê³o udzia³ piêæ dru¿yn reprezentuj±cych nauczycieli z powiatu jaros³awskiego. Organizatorem imprezy by³ UKS "Borusz" przy SP w Woli Wêgierskiej. Turniej by³ prowadzony pod czujnym okiem sêdziego PZPS Janusza Papadañczuka. Forma i zaanga¿owanie zawodników wzbudzi³y du¿y entuzjazm widzów. Po staj±cych na wysokim poziomie meczach, zaciêtej, ale zawsze sportowej walce zwyciêzc± i zdobywc± Pucharu Wójta okaza³a siê dru¿yna KIM Jaros³aw. Wszystkie zespo³y otrzyma³y puchary i pami±tkowe dyplomy. Najlepszym zawodnikiem zosta³a wybrana Dorota Gembarowska.*
*¼ród³o http://spwwegierska.ehost.pl/
 
Ulga z tytu³u scalenia gruntów
Informacja dla rolników posiadaj±cych grunty na terenie wsi Ro¼wienica, Rudo³owice i Mokra.
    Wójt Gminy Ro¼wienica informuje rolników o mo¿liwo¶ci sk³adania wniosków o przyznanie w podatku rolnym ulgi z tytu³u scalenia gruntów w miejscowo¶ciach Ro¼wienica, Rudo³owice i Mokra.
    W/w ulga przyznawana jest na wniosek rolnika. Wnioski nale¿y z³o¿yæ do Urzêdu Gminy
od 01 grudnia do  31 grudnia 2012 r. Rolnicy, którzy z³o¿± wniosek w grudniu 2012 r. otrzymaj± 100% ulgi w pierwszym roku,  w drugim roku 75% ulgi, za¶ w trzecim roku 50 %.
    Natomiast rolnicy, którzy z³o¿± wniosek w 2013 r. bêd± mieli udzielon± ulgê od nastêpnego miesi±ca po dniu z³o¿enia wniosku (o te miesi±ce ulga bêdzie mniejsza).
Wniosek o zastosowanie ulgi w podatku rolnym z tytu³u scalenia gruntów.pdf
 
Obchody ¦wiêta Niepodleg³o¶ci 2012
      Tegoroczne obchody ¦wiêta Niepodleg³o¶ci w Gminie Ro¼wienica rozpoczê³y siê o godzinie 9:00 msz± ¶wiêt± w ko¶ciele Podwy¿szenia Krzy¿a w Ro¼wienicy odprawiona przez ks. Jana Batora. Po zakoñczeni mszy ¶wiêtej, zebrani mieszkañcy prowadzeni przez poczty sztandarowe udali siê do Gminnego Gimnazjum im. Orl±t Lwowskich w Ro¼wienicy gdzie zosta³y z³o¿one kwiaty pod tablic± upamiêtniaj±c± dziewiêædziesi±t± rocznicê odzyskania niepodleg³o¶ci przez zastêpce Wójta Gminy Ro¼wienica Pana Franciszka Liszkê, oraz Kierownika Referatu Administracyjno-O¶wiatowego Pani± Ewê Chmiel. Nastêpnie uczestnicy uroczysto¶ci przeszli do sali gimnastycznej celem obejrzenia czê¶ci artystycznej, przygotowanej przez uczniów w/w szko³y.
     Fotorelacja z w/w ¶wiêta mo¿na zobaczyæ klikaj±c w zak³adkê Galeria w lewym menu, lub klikn±æ na ten napis.
 
Protokól z Przebiegu konsultacji 31.10.2012 r.
 
Informacja 17.10.2012 r.
 
Wmurowanie Ziemi Katyñskiej - Rudo³owice 26.06.2012 r.
    W s³oneczne popo³udnie 26.09.2012 roku, tu¿ przy Szkole Podstawowej w Rudo³owicach, odby³a siê zorganizowana przez Stowarzyszenie Mi³o¶ników Historii i Tradycji Rudo³owic oraz spo³eczno¶æ szkoln±, uroczysto¶æ po¶wiêcenia i wmurowania Ziemi Katyñskiej pod obeliskiem upamiêtniaj±cym sylwetkê kapitana W³adys³awa Gaw³a - w³a¶ciciela Rudo³owic zamordowanego wraz z innymi polskimi oficerami w 1940 r. w Charkowie. Na uroczysto¶ci obecna by³a miêdzy innymi córka ¶p. W³adys³awa Gaw³a Pani Danuta Lipiñska.

 
Obwieszczenie 05.10.2012 r.
 
Informacja 20.09.2012 r.
 
Informacja 19.09.2012 r.
     Informacja dotycz±ca naboru wniosków w 2010 r. z dzia³ania 121 "Modernizacja Gospodarstw Rolnych" objêtego PROW 2007-2013. za³±cznik_1.pdf  za³±cznik_2.pdf
 
Wa¿na informacja 18.09.2012 r.
 
Zebranie w sprawie scalenia gruntów
 
Informacja CEIDG 03.09.2012 r.

Zespó³ Centralnej Ewidencji i Informacji o Dzia³alno¶ci Gospodarczej przy Ministerstwie Gospodarki przypomina i¿ wpis do CEIDG jest bezp³atny. Pe³na tre¶æ informacji zostanie wy¶wietlona po klikniêciu tutaj.

 
«« start « poprz. 11 12 13 14 15 16 17 18 19 nast. » koniec »»

Za³atw swoj± sprawê



Kontakt
Gmina Ro¼wienica
Ro¼wienica 1
37 - 565 Ro¼wienica
pow. jaros³awski
woj. podkarpackie
tel: (0-16) 622-58-22
tel: (0-16) 622-58-87
fax:(0-16) 622-58-22 w. 60
ug_rozwienica@pro.onet.pl
/083t0taasz/SkrytkaESP
>nr konta Urzêdu Gminy<
Numery alarmowe
w wypadku awarii sieci
wodno-kanalizacyjnej
501-79-89-79
605-26-67-00

Polecamy
Go¶cimy
Top of Page