Menu G³ówne
Strona Startowa
Wydarzenia
Og³oszenia
Przetargi
Platforma zakupowa
G.O.P.S
Galeria
Do pobrania
Wa¿ne telefony
Realizowane Programy
RPO WP
PSeAP
ISO 9001:2008
Firmy z terenu Gminy
WYBORY
Biuletyn - Nasza Gmina
Materia³y OSP
OchronaDanychOsobowych
BIP
Transmisje obrad Rady Gm.
Bezp³atna pomoc prawna
Petycje
Deklaracja dostepnosci
Szczepienia COVID-19
Spis Powszechny 2021
Pomagamy Ukrainie
Gmina Ro¼wienica
Historia Gminy
Lokalizacja Gminy
So³ectwa
Infrastruktura
Rolnictwo Gminy
Ludno¶æ gminy
Organizacje pozarz±dowe
Urz±d Gminy
W³adze
Rada Gminy
Lokalizacja
Kultura i O¶wiata
Kultura
Szko³y
Biblioteka
Sport
Akty normatywne


Multimedia

Kapliczki i Krzy¿e Rudo³owic

Pisz± o nas

Materia³y video



Historia
        „Zobaczysz tu naoko³o zamki szlacheckie dosyæ obronne z powodu czêstych napadów tatarskich murami i wa³ami obwarowane”- to zdanie Szymona Staropolskiego w pe³ni charakteryzuje obraz ziemi przemyskiej w okresie staropolskim. By³a to kraina zamków i dworów obronnych, niektóre do dzi¶ funkcjonuj± jako mieszkania, ale najczê¶ciej pozbawione ju¿ swoich cech stylowych przez postêpuj±c± dewastacjê, b±d¼ przemianowane na szko³y, budynki administracyjne.


Ro¼wienica
      Ro¼wienica – g³ówny o¶rodek ¿ycia gminy- za³o¿ona najprawdopodobniej w po³owie XIV wieku. Trudno stwierdziæ sk±d wziê³a siê owa nazwa. Jej bogata historia, ciekawe zabytki i ludzie zamieszkuj±cy gminê stwarzaj± mi³a atmosferê.
Jak podaje K. Wódz w po³owie XV wieku Ro¼wienica by³a znacznie mniejsza od np. Woli Rokietnickiej, gdy¿ jej warto¶æ zastawna w 1444 roku wynosi³a oko³o 500 grzywien.
      W okresie staropolskim wie¶ nale¿a³a do dóbr królewskich.
     Z koñcem XIX wieku wybudowano na tym terenie du¿y, murowany dwór o rozbudowanej bryle i uk³adzie przestrzennym. Do pa³acyku prowadzi³y dwa wjazdy: g³ówny oraz drugi od strony Pruchnika. Wnêtrze dworku cechowa³o bogate wyposa¿enie w stylowe meble, bibliotekê i ciekaw± kolekcjê obrazów. Wszystko to uleg³o zniszczeniu i rozgrabieniu w czasie I wojny ¶wiatowej.
     Po kolejnych dewastacjach powsta³ych w czasie nastêpnej wojny ¶wiatowej, budynek zosta³ odrestaurowany i obecnie znajduje siê w nim siedziba Urzêdu Gminy.
     Pa³acyk po³o¿ony jest na niewielkim wzniesieniu w centrum XVIII-XIX wiecznego parku krajobrazowego, wpisanego w rejestr zabytków. Nie uda³o siê odnale¼æ ¿adnych wcze¶niejszych przes³anek, ale byæ mo¿e dwór ten by³ posadowiony na miejscu starszej siedziby.
     Skorowidz Powiatu jaros³awskiego 1902 roku podaje, i¿ w Ro¼wienicy mieszka³o 501 osób – 88 domów. Od 1900 naczelnikiem by³ Dionizy Mitkowski, zastêpc± – Jêdrzej Podpinka, asesorem – Jan Dudek, a sekretarzem – Antoni Wiceniak. W sumie gmina mia³a wówczas 12 radnych i 6 zastêpców. W obszarze dworskim mieszka³o 97 osób – 5 domów, a prze³o¿onym obszaru dworskiego by³ W³adys³aw Górski.
     S³ownik geograficzny Królestwa Polskiego z 1888 roku podaje, ¿e w Ro¼wienicy znajdowa³a siê szko³a filialna. Wie¶ liczy³a wtedy 74 domy. Pocz±tkowo naukê prowadzono w jednoklasowym drewnianym budynku. Nastêpnie szko³ê przeniesiono do murowanego, a od ponad 30 lat prowadzi siê lekcje ju¿ w nowo wybudowanym budynku. Gdy wznoszono tê placówkê odkryto, ¿e znajduje siê tu ma³y cmentarz. Po usuniêciu grobów ( szcz±tki kostne pochowano nieopodal) nieopodal na tym miejscu wybudowano kapliczkê.

----------------------------------------------------------------------------------------

Opinia naukowa w sprawie herbu gminy Ro¼wienica

Na obszarze gminy Ro¼wienica nie ma ani jednej miejscowo¶ci, która w przesz³o¶ci by³a miastem i jako jednostka samorz±dowa posiada³aby w³asny herb. Dlatego te¿ zachodzi konieczno¶æ ustalenia nowego herbu. Powinien on jednak nawi±zywaæ do tradycji historycznych wsi wchodz±cych w sk³ad obecnej gminy.

W ci±gu dziejów istnia³y ró¿nice w losach poszczególnych miejscowo¶ci. By³ jednak¿e element wspólny. £±czy³ siê on z ¿yciem spo³eczno-religijnym. Mianowicie, zdecydowana wiêkszo¶æ wsi nale¿a³a do parafii prowadzonych przez bo¿ogrobców. Zgromadzenie to powsta³o w czasie wypraw krzy¿owych na pocz±tku XII wieku. Pierwotnie by³ to zakon rycerski maj± strzec Grobu Chrystusa w Jerozolimie. Jego ¶wieccy cz³onkowie nosili charakterystyczne bia³e p³aszcze z czerwonym podwójnym krzy¿em. Pó¼niej, kiedy wspólnota przybra³a charakter zgromadzenia kanoników regularnych, duchowni nosili taki sam krzy¿ na p³aszczach koloru czarnego. Do Polski bo¿ogrobcy przybyli w roku 1163 i osiedlili siê w Miechowie (dlatego te¿ nazywano ich u nas miecnowitami). W Ziemi Przemyskiej g³ównym o¶rodkiem zakonu by³ Przeworsk, gdzie za³o¿yli swój klasztor na prze³omie XIV i XV wieku.

Wsie obecnej gminy Ro¼wienica wchodzi³y w sk³ad prowadzonych przez bo¿ogrobcæw dwu parafii. Siedziba jednej z nich, w sk³ad której wchodzi³a wiêkszo¶æ wsi, znajdowa³a siê w Rudo³owicach (nale¿a³a do niej równie¿ Ro¼wienica). Natomiast trzy wsie (Wêgierka, Wiêckowice, Wola Wêgierska) podlega³y parafii bo¿ogrobców w Tulig³owach (miejscowo¶ci, które obecnie nale¿y do gminy s±siedniej).
Bo¿ogrobcy mieli w Polsce du¿e zas³ugi, i to nie tylko w dziedzinie religijnej, a tak¿e na polu kulturalnym. Pracowali oni na terenie gminy od XV do koñca XVIII wieku, czyli przez okres kilku stuleci, wywieraj±c dominuj±cy wp³yw na ¿ycie spo³eczne mieszkañców.

Dlatego te¿ uwa¿amy, ¿e obecnie nawi±zanie do przesz³o¶ci i tradycji bo¿ogrobców jest bardzo wskazane. Symbolicznym wyrazem tego zwi±zku mo¿e byæ przyjêcie przez gminê Ro¼wienica herbu zakonu za swoje god³o. By³oby to zgodne z praktyk± stosowan± w odniesieniu do innych miejscowo¶ci zwi±zanych z tym zgromadzeniem.

Herb bo¿ogrobców przyjê³y m.in. Miechów, Chorzów, Skaryszew i Wierzbno. Jednak¿e dla odró¿nienia od herbów wspomnianych miejscowo¶ci, maj±cych pole herbowe czarne, proponujemy, aby Ro¼wienica przyjê³a t³o bia³e, nawi±zuj±c w ten sposób do najstarszych tradycji bo¿ogrobców.
Z uwagi na powy¿sze argumenty s±dzimy, ¿e przyjêcie herbu nawi±zuj±cego do dawnych tradycji lokalnych winno byæ symbolem odradzaj±cego siê samorz±du gminy Ro¼wienica.

Opis herbu: na polu bia³ym czerwony krzy¿ podwójny tj. posiadaj±cy dwa równoleg³e ramiona poprzeczne jednakowej d³ugo¶ci.

Opiniê sporz±dzono w Po³udniowo-Wschodnim Instytucie Naukowym w Przemy¶lu we wrze¶niu 1990 roku.

Skan oryginalnego tekstu.pdf

 
Za³atw swoj± sprawê



Kontakt
Gmina Ro¼wienica
Ro¼wienica 1
37 - 565 Ro¼wienica
pow. jaros³awski
woj. podkarpackie
tel: (0-16) 622-58-22
tel: (0-16) 622-58-87
fax:(0-16) 622-58-22 w. 60
ug_rozwienica@pro.onet.pl
/083t0taasz/SkrytkaESP
>nr konta Urzêdu Gminy<
Numery alarmowe
w wypadku awarii sieci
wodno-kanalizacyjnej
501-79-89-79
605-26-67-00

Polecamy
Go¶cimy
Top of Page